
Visada atminkite – jei kažkas per gerai, kad būtų tiesa… tikriausiai taip ir yra. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių kelionių sukčiavimo atvejų, į kuriuos patenka turistai. Nors rinkoje pasitaiko tokių nelaimingų patirčių, visada gera būti gatvėje protingam ir vengti šių sukčių.
10. Tas, kurio taksi yra sugedęs skaitiklis
Viena iš labiausiai paplitusių kelionių sukčiavimo atvejų yra taksi su „sugedusio skaitiklio“ sukčiavimu. Tai vyksta taip (šiuos triukus atlieka apmokyti profesionalai, todėl nebandykite namuose, draugai): jūs pažymite taksi, susikraunate bagažą ir važiuojate į norimą tikslą. Kai atvykstate ir paklausite, kiek esate skolingas už kelionę, taksi vairuotojas atskleidžia, kad jo skaitiklis sugedęs – o, bet jie žino, kiek jūs skolingi – gazilijoną dolerių! Argi ne patogu?
Kaip to išvengti
Visada žinokite, kiek turėtų kainuoti važiavimas. Visada pravartu pasižiūrėti, kiek toli keliaujate, ir apskaičiuoti reikiamą sumą. Jei abejojate, paprašykite savo viešbučio / nakvynės namų darbuotojų, kad jie jums parūpintų taksi. Jie žinos tikrus taksi vairuotojus, kurie nebandys jūsų apgauti. Jei važiuojate taksi, prieš lipdami į kabiną susitarkite dėl kainos.
9. Tas, kuriame veikia nemokamas viešas belaidis internetas

Nors nemokamas viešasis belaidis internetas yra pagunda, kad su jumis elgiamasi kaip su neklaužada draugu, tai kelia didelį pavojų saugumui. Šie tinklai dažnai yra neapsaugoti, todėl jie yra lengvi sukčių taikiniai. Įsilaužėliai paprastai yra linkę sukurti netikrus „Wi-Fi“ viešosios interneto prieigos taškus, kad apgautų žmones prisijungti, o vėliau pavogtų jų asmeninę informaciją ir net tapatybę. Nors tinklo saugumas laikui bėgant pagerėjo, vis tiek rizikinga naudoti viešąjį „Wi-Fi“ be VPN.
Kaip to išvengti
Norėdami apsisaugoti nuo internetinių sukčių keliaudami, ypač didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Manhetenas, nesijunkite prie viešųjų „Wi-Fi“ tinklų, nebent esate tikri, kad jie teisėti. Kavinės, tokios kaip „Starbucks“, dažnai yra saugesnės, nes norint jas pasiekti reikia slaptažodžio. Visada išjunkite automatinius ryšius ir būkite ypač atsargūs prisijungdami prie asmeninių sąskaitų ar bankininkystės per viešąjį „Wi-Fi“.
8. Tas, kuriame yra netikri policijos pareigūnai

Sukčiai, kuriuose dalyvauja netikri policijos ar pasienio patruliai, yra dažni turistų spąstai. Šie apsimetėliai gali būti labai įtikinami ir gali lengvai sugadinti kelionę. Jų tikslas paprastai yra pavogti pinigus ar vertybes. Jie gali įsteigti netikrus patikros punktus arba teigti, kad tikrina, ar nėra padirbtų kupiūrų, reikalaudami pamatyti jūsų piniginę ir surinkti pinigus kaip baudą. Kai kurie net pavagia daiktus iš jūsų automobilio, teigdami, kad kitoje šalyje jiems neleidžiama.
Kaip to išvengti
Jei kas nors, kuris teigia esąs policijos pareigūnas, paprašys jūsų asmens tapatybės dokumento, parodykite jiems, bet niekada jo neperduokite. Ir visada paprašykite jų asmens tapatybės dokumento. Jei jie paskirs baudą ir pareikalaus iš karto sumokėti, reikalaukite, kad sutvarkytumėte policijos nuovadą. Sukčiai dažnai vengia tokių situacijų, nes tikri policijos pareigūnai niekada neprašys susimokėti vietoje.
7. Ta, kurioje atrakcionas uždarytas

Populiariose turistų lankomose vietose dažna kelionių afera – draugiškas vietinis prieina prie turisto ir teigia, kad norima atrakcija uždaryta dėl įvairių priežasčių (ar tai gali būti atostogos ar religinė ceremonija). Šie vietiniai, dažnai laisvai kalbantys angliškai, tada pasiūlo kitokią atrakciją, kuri yra mažiau pageidaujama, bet (turistų nežinoma) pasiūlo jiems komisinį mokestį. Turistai gali būti priversti pirkti per brangius daiktus ir praleisti originalią atrakciją.
Kaip to išvengti
Nepasikliaukite vien tuo, ką jums sako vietiniai. Verčiau ieškokite pagrindinio įėjimo, bilietų kasos ar dovanų parduotuvės, kad geriau suprastumėte vietą. Jei vis dar nesate tikri, paklauskite kito netoliese esančio žmogaus nuomonės. Atminkite, kad dauguma lankytinų vietų užsidaro ne tik pietų metu; jie dažnai užsidaro visai dienai. Kad išvengtumėte netikėtumų, prieš apsilankydami internete patikrinkite atrakciono atidarymo ir uždarymo laiką.
6. Su trumpo keitimo / valiutos keitimo sukčiavimu

Jei keliaujate ir nesate susipažinę su vietine valiuta, į jus gali būti nukreipti sukčiai. Jie gali pasiūlyti neteisingą pakeitimą, kai nekreipiate dėmesio arba apsikeisite panašiai atrodančiais vekseliais, arba netgi pasiūlys blogą valiutos keitimo kursą. Šie sukčiai dažnai nutinka šalia populiarių turistinių vietų. Būkite atsargūs su žmonėmis, siūlančiais išsikeisti pinigus gatvėje, net jei jie teigia, kad dirba teisėtai mainais arba turi vardo etiketę. Visada patikrinkite valiutą prieš ją priimdami.
Kaip to išvengti
Prieš išeidami iš parduotuvės, stendo ar restorano, visada atidžiai patikrinkite savo pinigus. Neleisk niekam tavęs skubinti. Jei kas nors bando jus išskubinti po to, kai padovanojo savo pinigus, būkite atsargūs. Įsitikinkite, kad žinote, kaip atrodo vietinė valiuta ir kokia yra jūsų namų valiuta toje šalyje tą dieną, kai keičiate pinigus.
5. Su nemokamais suvenyrais

Jei esate Niujorke ir kas nors jums ką nors siūlo, paprastai geriausia to atsisakyti. Tačiau kolegoms turistams kitose šalyse šios „dovanos“ gali būti būdas parsinešti mielą prisiminimą namo; pasakojimas apie malonų nepažįstamąjį, kuris padovanojo jums suvenyrą, kad prisimintumėte miestą. Vienas dažnas „nemokamas“ daiktas yra draugystės apyrankė. Kas nors gali prieiti prie tavęs ir bandyti primesti, o paskui priekabiauti, jei nemoki.
Kaip to išvengti
Neleiskite niekam jūsų liesti ar ko nors duoti be jūsų sutikimo. Jei taip, tiesiog atsisakykite to ir eikite. Jie daugiau jūsų netrukdys.
4. Su kriauklės žaidimu

Mes tai matome nuolat – kaip žmonės užklysta, nesuvokiama. Tai tokia sena ir akivaizdi apgaulė, ji vaizduojama net filmuose! Suktybė apima azartinį žaidimą, pavyzdžiui, trijų kortų Monte arba spėliojimą, kur paslėptas kamuolys. Aferistas tyčia leidžia aukai kelis kartus laimėti, kad įgytų pasitikėjimą, bet tada, kai auka stato daugiau, ji pradeda prarasti pinigus – vėl ir vėl.
Kaip to išvengti
Tiesiog priminkite sau, kad namai visada laimi. Jei matote, kad ši sukčiavimas vyksta, geriau likti nuošalyje ir nesitraukti.
3. Su flirtuojančiais ir patraukliais vietiniais

Naujoje šalyje sutinkate žavią vietinę (daugeliu atvejų moterį) ir kartu mėgaujatės nakvyne. Tačiau laukinės nakties metu viskas pasisuka tamsiai. Moteris dingsta, palikdama tave vieną apmokėti per brangią sąskaitą ir susidoroti su kai kuriais bauginančiais vietiniais. Arba, dar blogiau, galite atsidurti apsvaigę nuo narkotikų ir apiplėšti.
Kaip to išvengti
Būkite atsargūs dėl pernelyg draugiškų nepažįstamų žmonių, kurie, atrodo, per daug trokšta jus sužavėti žadėdami įdomų naktinį gyvenimą ar nemokamų gėrimų, ypač jei esate lengvai atpažįstamas kaip turistas. Nemanykite, kad jūsų atostogų statusas padarė jus patrauklesnius.
2. Su žiedu

Iš pažiūros nekaltai atrodantis žmogus pasiima šalia jūsų esantį žiedą ir pasiteirauja, ar jis jums priklauso. Kai atsižadate nuosavybės teisės, jie atidžiai apžiūri žiedą ir nurodo skiriamąjį ženklą, kuris tariamai garantuoja jo, kaip gryno aukso, autentiškumą. Tada nepažįstamasis pasiūlo jums parduoti žiedą už kainą, kuri, jų teigimu, yra gerokai mažesnė už tikrąją jo vertę. Jūs jį perkate, manydami, kad tai geras sandoris. Tačiau vėliau sužinosite, kad žiedas yra netikras, kai bandote jį parduoti ir galiausiai prarandate pinigus.
Kaip to išvengti
Geriausias būdas išvengti šios sukčiavimo yra tiesiog atsisakyti pirkti žiedą ar bet kokį kitą niekutį. Visada atminkite, kad joks nepažįstamasis nepasiūlys tokio gero sandorio.
1. Su bankomatų sukčiais

Sukčiai dažnai taikosi į turistus, apsimesdami paslaugūs su bankomatais, kalbančiais užsienio kalbomis. Būkite atsargūs visų, kurie siūlo nepageidaujamą pagalbą. Jie gali gudriais būdais bandyti pavogti jūsų pinigus ar asmeninę informaciją. Bankomato kortelių skaitytuvas gali pavogti jūsų kortelės informaciją įvairiais būdais. Dažnas triukas – prie bankomato lizdo prijungti įrenginį, kuris slapta įrašo jūsų kortelės duomenis. Kitas būdas apima netikro kortelių skaitytuvo įdėjimą į lizdą, kad įstrigtų jūsų kortelė.
Kaip to išvengti
Kad išvengtumėte raudonų vėliavėlių ir įprastų sukčių, laikykitės žinomų bankų bankomatų. Užsienio šalyse dar kartą patikrinkite bankomatus švelniai pakratydami kortelių skaitytuvą, kad įsitikintumėte, jog jis tikras. Jei bankomatas praryja jūsų kortelę, nedelsdami eikite į banką. Jei pametėte kortelę, nedelsdami susisiekite su banku, kad ją atšauktumėte.
Dažnai užduodami klausimai
Kokios yra dažniausiai pasitaikančios sukčiavimo vietos turistų lankomose vietose?
Sukčiai gali pasiūlyti padirbtų suvenyrų, bandyti parduoti daiktus išpūstomis kainomis arba atitraukti jus nuo daiktų vagystės.
Kaip apsisaugoti nuo kelionių internete sukčių?
Užsisakykite kelionių susitarimus per patikimas svetaines. Būkite atsargūs su pasiūlymais, kurie atrodo per geri, kad būtų tiesa. Niekada nesidalinkite savo asmenine ar finansine informacija su nežinomais asmenimis.
Ką daryti, jei tapau sukčiavimo auka?
Praneškite apie incidentą vietos valdžios institucijoms ir kelionių draudimo bendrovei. Užrašykite incidentą, įskaitant visą susijusią informaciją ir dokumentus.