Gamtiniai ištekliai – ginklas prieš stresą ir senėjimą


Klaipėdos Universiteto mokslininkai atliko unikalų mokslinį tyrimą, kuris atskleidė natūralių gamtinių išteklių svarbą kovojant su stresu bei senėjimu. Fiksuotos įspūdingos dalyvių savijautos transformacijos – sumažėjo stresas, nerimas, depresija ir nuovargis, tapo gražesnė oda, didesnė energija, geresnis miegas, mažesnis skausmas, sumažėjo biologinis amžius, pagerėjo kiti sveikatos rodikliai. Mokslininkai, atlikę tyrimą, įsitikino, kad natūralūs gamtiniai ištekliai, aptinkami mūsų kurortuose, gali žymiai pagerinti žmonių sveikatos būklę bei kartais gal net pakeisti tradicinius vaistus ar pagelbėti jiems įveikiant žmonių sveikatos rūpesčius, atsistatanat po Covid-19 ligos. Tai suteikia aiškų signalą aktyviau plėtoti balneologiją ir kurortologiją bei gamtinius išteklius pasitelkti kaip prevencinę priemonę, kovojant su streso ar amžiaus pasekmėmis.

Klaipėdos Mokslininkų Lyderystė

Trijuose miestuose – Palangoje, Birštone ir Druskininkuose – atliktam moksliniam tyrimui vadovavo Klaipėdos Universitetas (KU). Tyrimo mokslininkų komandoje – kasdien su pacientais bendraujanti šeimos gydytoja, doc. dr. Lolita Rapolienė, bei penki kolegos, kurie pritraukė daugiau ekspertų tiek iš Lietuvos, tiek užsienio.

Mokslininkų parengta paraiška, kurioje buvo skirta daug dėmesio streso problematikai, sulaukė Lietuvos Mokslų Tarybos palaikymo. Tyrimas tapo LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuoto projekto dalimi, skirtas Lietuvos unikalių gamtinių išteklių panaudojimui su stresu susijusios organizmo psichinės ir fizinės sveikatos gerinimui efektyvumui ir saugumui.

Natūralūs gamtiniai ištekliai – ne tik streso paveikto organizmo atstatymui

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad stresas yra plačiai paplitęs visuomenėje. COVID-19 pandemija dar labiau paaštrino situaciją, padidindama neigiamų sveikatos pasekmių dažnį. Todėl svarbu ieškoti efektyvių ir natūralių metodų stresui mažinti bei sveikatos gerinimui.

Balneoterapija su mineraliniu vandeniu ir gydomuoju purvu yra puikus, ekologiškas būdas, kuris papildo įprastą terapiją ir jau tūkstančius metų naudojamas saugiai ir efektyviai. Tyrimas parodė, kad balneoterapinės procedūros su skirtingais gamtos ištekliais gerina psichinę ir fizinę sveikatą, gerindamas atramos-judėjimo sistemos, širdies-kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų veiklą, medžiagų apykaitą ir odos būklę, ypatingai stipriai žiemos sezono metu.

 Pasak doc. Dr. L. Rapolienės, “atrodo neįtikėtina, bet pasirodo, kad užtenka nors trijų dienų procedūrų kurso sanatorijos aplinkoje, kad nukristų streso, nerimo, depresijos, nuovargio lygis ir gyvenimas nušvistų naujomis spalvomis, pagerėtų darbinė ir socialinė adaptacija ir pajaunėtume 2,2 metais”. O dviejų savaičių procedūrų kurso poveikis išlieka net iki pusės metų.

Šis tyrimas atvėrė naujas galimybes balneologijos ir kurortologijos srityje, siekiant efektyviau kovoti su stresu ir gerinti gyventojų sveikatą. “Vandens, gydomojo purvo, druskos procedūros ir pabuvimas gamtoje- Žemės dovanos, kurios gali sustiprinti ar atstatyti sveikatą bet kuriuo sezonu, bet kokiu režimu, naudojant įvairios sudėties gamtos išteklius”. Susipažinkite su tyrimo rezultatais:

Daugiau informacijos apie projektą galima rasti https://svmf.ku.lt/lt/projektai/lugises



Source link